Dzień Flagi Narodowej Ukrainy

Katowice, Polska – 23 sierpnia 2022

Flaga Ukrainy jest niebiesko-żółta. Przynajmniej jest kilka pomysłów, dlaczego jest niebieski i żółty; mówi się, że dzieje się tak z powodu roli Ukrainy jako spichlerza Europy, gdzie kolor niebieski oznacza narty nad lądem, a żółty pola pszenicy. Innym pomysłem jest to, że są to kolory używane jeszcze przed chrześcijaństwem, co oznaczało ogień i wodę – ważne elementy życia.

Flagi niebieskie i żółte – w różnych kombinacjach – były używane przez różne grupy kozackie od XV wieku; niebiesko-żółta była flagą używaną podczas walki o niepodległość w 1917 i flagą Ukraińskiej Republiki Ludowej, która powstała w wyniku w 1917 i istniała do 1920.

Dlatego niebieska i żółta flaga ma swoją długą historię i była używana na terenie Ukrainy, a nawet na niektórych terytoriach sąsiednich, w tym w użyciu takiej flagi w Rosji carskiej, gdzie wielu Ukraińców przebywało na terytoriach od Rosji Centralnej po Daleki Wschód.

W czasach sowieckich dwukolorowa – niebiesko-żółta – flaga została zakazana, ale pojawiła się ponownie dzięki staraniom ukraińskich patriotów w parlamencie ukraińskim 23 sierpnia 1991 r. – dzień przed przyjęciem przez ten sam parlament Aktu Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Później dekretem prezydenta ten dzień, kiedy flaga ponownie pojawiła się w parlamencie, został uznany za Dzień Flagi Narodowej Ukrainy.

Obecnie flaga narodowa Ukrainy symbolizuje wolę Ukraińców do walki o swoją wolność i prawo do dokonywania własnych wyborów i życia takim życiem, jakie chcą żyć; kolory flagi pomagają zachować nadzieję na zwycięstwo, szczęśliwą, spokojną i pomyślną przyszłość.

Wszystkim Ukraińcom gratulujemy Dnia Flagi Narodowej Ukrainy i życzymy Ukrainie jak najszybszego zwycięstwa nad złem, z którym się spotkali, proszę bądźcie silni i odważni, a zło na pewno upadnie.

Chwała Ukrainie!

Chwała Bohaterom!

Niech żyje wolna i zamożna Ukraina!

Bardzo dziękujemy za przekazanie darowizny na rzecz Fundacji Palyanitsya!

Any and all donations matter and are very much appreciated and will help Ukraine to withstand the war with Russia and finally win!

Should you have any questions please don’t hesitate to contact us. We shall do our best to respond to your enquiry as soon as possible.

We are pleased to introduced the artists the Palyanitsya Foundation collaborates with. Our mutual goal is to help Ukraine withstand the Russian aggression and win in this war

Magura – the daughter of war and Ukrainian Wonder Woman – is an illustrator from Ukraine.

Here we may, quite shortly, put some personal details about an artist, for example social and professional background, what artist was doing before the war and how the war has changed her life.

In more details what was happening with the artist since the war was unleashed – personal reflections, activities, events in personal life – for example marriage.

Artist’s view of how the war shall end and how Ukraine shall overcome all the difficulties.

Actually speaking, it would be better to make a short interview with the artist and compose this sort of message as a result, the question is if it’s is possible and will conduct such interview.

On the other hand, it’s also probable that such sort of profile/message may be already available, I would guess that it could be got prepared for exhibitions of the artist, at least there is one mentioning about the exhibition at Facebook.